Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:

Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406

E. paštu:
[email protected]

Naudinga informacija

Alternatyvios skausmo gydymo priemonės. Kaip išsirinkti geriausią?

Kartais į nestiprų skausmą numojama ranka arba tiesiog išgeriama vaistų, nes vizitui pas gydytojus dažniausiai trūksta laiko. Skausmo be priežasties nebūna, todėl anksčiau ar vėliau pasirūpinti savimi teks. Juolab kad skausmą malšinti galima ne tik sintetiniais vaistais, bet ir veiksmingomis alternatyviomis priemonėmis. Apie tai pasakoja endobiogeniką praktikuojanti fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja, refleksoterapeutė Aušra Vikniuvienė.

Kada skausmą reikia malšinti?

Tai labai individualu. Tas pats dirgiklis vienam žmogui gali sukelti labai stiprų skausmą, o kitam beveik nekelti diskomforto. Viskas priklauso nuo įgimto kiekvieno žmogaus skausmo slenksčio. Reakcija į skausmą priklauso ir nuo psichoemocinės būklės. Jeigu žmogus prislėgtas, pervargęs, nuolat patiria įtampą, pakanka mažesnio dirgiklio skausmui sukelti, nei ramiai ir laimingai gyvenančiam asmeniui. Jeigu skausmas labai stiprus, trunka didesnę dalį dienos ir trukdo gyventi, tuomet reikėtų jį malšinti. Tik svarbu nepamiršti, kad skausmo be priežasties nebūna. Negydomas ūmus skausmas tampa lėtiniu, o jį gydyti po to būna gerokai sunkiau ir tai trunka ilgiau.

Sakėte, kad žmonės tokio pat intensyvumo skausmą jaučia skirtingai. Koks skirtumas pastebimas tarp lyčių? Ar stereotipas, kad moterys pakantesnės skausmui, teisingas?

Dailiosios lyties atstovės iš prigimties pakantesnės skausmui, ne veltui jos gali ištverti gimdymą. Vyrams tokio intensyvumo skausmas paprastai nepakeliamas. Nors moterys yra emociškai jautresnės, jos psichologiškai stabilesnės, jų organizmas geriau susidoroja su stresu nei vyrų. Įdomu, kad lytys skirtingai elgiasi įtemptose situacijose: vyrams padeda fizinė veikla, o moterims reikia relaksacijos, malonių grožio procedūrų, masažo.

Dauguma pajutę skausmą griebiasi tablečių. Ar tai nežalinga organizmui?

Jeigu skausmas momentinis ir trumpalaikis – vieną kitą kartą išgeriami vaistai žalos nepadarys. Kas kita, jeigu skausmas labai intensyvus, ilgai trunkantis ir trukdantis gyventi, kai ne tik trinka žmogaus darbingumas, bet ir prastėja nuotaika, miego kokybė. Tada būtina kreiptis į gydytoją. Jis atliks tyrimus ir nustatys skausmo priežastį. Iš patirties galiu pasakyti, kad geriau naikinti ne simptomus, o juos sukėlusią priežastį. Jeigu dėl ilgalaikio skausmo nebus kreipiamasi į gydytoją, nusilps skausmą slopinančios sistemos ir po kurio laiko organizmo reakcija į skausmą pasidarys iškreipta – net ir nestiprus dirgiklis kels stiprų skausmą. Be to, skausmas gali tapti lėtiniu.

Kokią alternatyvą galėtumėte pasiūlyti žmonėms, nenorintiems vartoti sintetinių vaistų nuo skausmo?

Yra įvairių skausmo malšinimo būdų. Pati savo pacientams rekomenduoju akupunktūrą.

Kaip veikia akupunktūra?

Adatos naudojamos kaip intraraumeninė stimuliacija. Akupunktūra dažniausiai taikoma miofascijiniam ir neuropatiniam skausmui malšinti. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažįsta, kad akupunktūra gali padėti, sergant stuburo osteochondroze, kelių, klubų sąnarių osteoartroze, reumatoidiniu poliartritu, epikondilitu (alkūnės sausgyslių uždegimu), skaudant raumenims, jaučiant galūnių tirpimą ir kt. Taikant akupunktūrą, pagerėja kraujotaka, normalizuojasi biocheminiai kraujo rodikliai, hormonų pusiausvyra, biologiškai aktyvių medžiagų kiekis, organizmas yra priverčiamas reaguoti į dirgiklį, paspartėja ląstelių regeneracija. Dirginant akupunktūrinius taškus, veikiamos periferinės nervinės struktūros, generuojami papildomi elektriniai impulsai, kurie per refleksinius ryšius sukelia neuromediatorių išsiskyrimą. Šis veikia ląstelių receptorius, taigi aktyvina organizmo procesus.

Kiek laiko trunka gydymas akupunktūra?

Yra nemažai akupunktūros metodikų, gali skirtis reikiamų procedūrų kiekis, trukmė. Miofascijinio ir nugaros skausmo gydymui įprastai prireikia apie dviejų mėnesių. Procedūrų dažnumas ir trukmė parenkama individualiai. Pagerėjimas gali būti jaučiamas jau po pirmosios procedūros. Nereikia išsigąsti, jeigu po kelių procedūrų jaučiamas pablogėjimas – organizmas paprasčiausiai nenori pasiduoti intervencijai, bet po kurio laiko prasideda teigiami pokyčiai. Vėliau akupunktūra gali būti taikoma profilaktiškai, kad skausmas neatsinaujintų. Iš pradžių gali reikėti vienos procedūros kartą per dvi savaites, vėliau – vienos per mėnesį, pusmetį. Kai kuriems žmonėms akupunktūros efektas toks puikus, kad nereikia palaikomųjų procedūrų. Absoliučių kontraindikacijų akupunktūrai nėra, bet ji nerekomenduojama nėščiosioms, onkologiniams ligoniams, kraujo krešėjimo sutrikimų turintiems pacientams. Vaikams šį gydymą taikyti galima, bet retai prireikia. Galimas vietinis šalutinis poveikis: adatų badymo vietoje gali būti jaučiamas dirginimas, niežėjimas, gali atsirasti kraujosruvų.

Ar alternatyvūs skausmo šalinimo būdai gali visiškai pakeisti medikamentus?

Viskas priklauso nuo konkrečios situacijos. Žinoma, alternatyviosios skausmo malšinimo priemonės visiškai pakeisti gydymo medikamentais negali. Veiksmingiausia yra taikyti kompleksinį gydymą.