Dažnai matydami kitus žmones net nesusimąstome, kokias problemas jie slepia savyje. Net iš pažiūros laimingi, savimi pasitikintys, turintys gerą darbą ir daugybę draugų žmonės gali slėpti didelius išgyvenimus, kurie veda link priklausomybės.
Kiekvienas žmogus sąmoningai kuria savo įvaizdį visuomenėje ar artimųjų rate, tačiau yra ir kita pusė – nekontroliuojama, atsieta, kuri gali būti sąmoningai vengiama ir kupina neigiamų emocijų. Ten gali glūdėti tokios emocijos, kaip pyktis, savikritika, nepasitikėjimas savimi, bejėgiškumas bei giliausi troškimai, kurie nėra patenkinami (pavyzdžiui, jaustis vertingu, mylimu, reikalingu). Nepažintos ir nesuvoktos šios emocijos dažnai iškyla to visai nenorint ir bet kuriuo metu. O ir neretai yra priklausomybės priežastis.
Šešėlio pasireiškimas alkoholio dėka
Turbūt ne kartą esate pastebėję, jog alkoholis skirtingai veikia visus žmones. Vieni tampa daug ramesni, kiti linksmesni, vieniems sukyla pykčio bangos, o kitiems noras šokti. Visa tai yra užslėptos emocijos ar poreikiai, kurie yra atrandami alkoholio poveikio dėka. Anot jungistinės krypties psichoanalitiko Knox, kai žmogus savo nuslopintas emocijas ar poreikius iškelia į paviršių alkoholio pagalba, jam gali išsivystyti priklausomybė alkoholiui.
Jau seniai yra žinoma, jog alkoholis ne tik paveikia žmogaus motoriką (lėtina reakciją, trikdo koordinaciją ir pan.), bet ir jo smegenis. Nuslopinta sąmonė ir vidinis kontrolės jausmas iškelia pasąmonėje esančias emocijas, troškimus, baimes ar fantazijas, kurios siekia pasitenkinimo. Visas tas pasąmoninis turinys jungistinėje literatūroje yra vadinama šešėliu.
Šešėlis – tai dažnai tokia nuneigta asmenybės dalis, kuri ankstyvame vystymosi laikotarpyje buvo neleistina ar nepriimtina. Pavyzdžiui, pyktis buvo laikomas nepriimtina emocija, buvo draudžiama jį rodyti ar kitaip išreikšti. Užaugęs žmogus šią emociją ir toliau slepia giliai savyje, tačiau net pats to nesuprasdamas kenkia sau. Šešėlis veikia gana paprastu principu – saugo nuo nukrypimo į vienpusiškumą. Taigi tas pyktis, kuris kas dieną yra slopinamas ir nerodomas, pasireiškia vėliau nemalonia forma pavartojus alkoholio. Tokiu būdu pasąmonė siekia išlaikyti pusiausvyrą, nes tai, kas užslopinta, irgi nori būti pamatyti ir išgirsti.
Darbas su ,,šešėliu’’ esant priklausomybei
Kadangi alkoholio pavartojęs žmogus gali būti visiškai kitoks nei blaivos sąmonės, labai svarbu žinoti, ir šią žmogaus pusę. Šešėlis gali atskleisti daugybę emocijų, kurios padeda atskleisti gilesnes žmogaus problemas ir pačios priklausomybės alkoholiui šaknis. Tik susipažinus su savo tamsiąja puse, galima mokytis ją priimti, suprasti ir geriau pažinti patį save. Tai padeda kelti sąmoningumą ir laisviau save kontroliuoti, kas praverčia asmens sveikimo nuo priklausomybės kelyje.
Priklausomybių gydymas yra ilgas ir sunkus darbas su pačiu savimi, nes ne kiekvienas nori ir gali pripažinti savo taip slepiamą asmenybės pusę. Kartais kalbėti apie save, savo emocijas alkoholio intoksikacijos metu gali būti net gėdinga, tačiau apie tai kalbėti būtina. Atskleistas šešėlis ir geresnis savęs pažinimas – tai didelis žingsnis link priklausomybės sveikimo. Ir nors tai tik vienas žingsnis, jo nežengus tolimesnis gydymas gali būti laikinas reikalas. .
Mūsų centre priklausomybių gydymas yra taikomas iš dviejų pozicijų: psichologinės ir fizinės. Priklausomybių konsultavimas su medicinos psichologe padeda geriau pažinti save, savo šešėlinę pusę, ką asmuo bando spręsti vartodamas alkoholį. Tai padeda “atkasti” priklausomybės šaknis. Fiziologiniai priklausomybės simptomai yra lengvinami Kinų medicinos principais – lazerine akupunktūra/terapija. Ji padeda lengvinti abstinencijos simptomus, mažina fizinį potraukį alkoholiui.
Daugiau informacijos apie šią paslaugą galite rasti čia.