Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:
Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406
E. paštu:
[email protected]
Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:
Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406
E. paštu:
[email protected]
Erkinis encefalitas (angl. Tick-borne encephalitis (TBE) yra TBE viruso sukeltas galvos ir nugaros smegenų ir jų dangalų uždegimas. Virusu dažniausiai užsikrečiama įkandus infekuotai erkei. Gera žinia ta, kad užsikrėtus TBE virusu dviems trečdaliams pacientų nepasireiškia jokie būdingi simptomai arba persergama lengvu „vasaros gripu“, tačiau likusiems 10-30% pacientų pasireiškia karščiavimas, galvos ir sąnarių skausmai arba tokie virškinimo trakto sutrikimai kaip skrandžio skausmai, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. Šie simptomai pasireiškia nuo užkrėtimo praėjus nuo 2 iki 20 dienų.
Apie 10% pacientų, kuriems pasireiškė ligos simptomai, liga progresuoja į centrinės nervų sistemos (CNS) infekcijos sukeltą uždegimą. Pasireiškia iki 40°C karščiavimas, galvos skausmai, vėmimas. Ligai progresuojant gali silpti sąmoningumas, ištikti koma ar paralyžius. 44% pacientų su CNS infekcija išsivysto meningitas, 42% – meningoencefalitas, o 14% – mielitas / radikulitas. Liga gali baigtis nuolatiniu neįgalumu arba net mirtimi.
Vaistų, kurie veiktų TBE virusą, nėra, todėl gydymas apsiriboja simptomų palengvinimų tikintis, kad organizmas pats įveiks infekciją. Vienintelis patikimas apsaugos būdas – skiepai.
Yra atlikta eilė mokslinių tyrimų, kuriuose tirta, kokia antikūnų, kurie kovoja su infekcija ir suteikia imunitetą, koncentracija apsaugo mus nuo viruso ir kada rekomenduojama skiepą kartoti.
Visuose juose nustatyta, kad specifinių antikūnų koncentracija kraujyje bėgant metams mažėja. Kiekvienas iš mūsų esame skirtingi, su skirtingu imunitetu, todėl antikūnų, kie-kis ir jo dinamika kraujyje yra individualūs.
Kad sužinotume, ar įsisiurbus užkrestai erkei musų imunitetas įveiks virusa, reikia išmatuoti TBE virusui specifiniu antikūnų kiekį kraujyje. Tam yra skirtas Vokietijos kompanijos EUROIMMUN sukurtas Anti-TBE viruso ELISA „Vienna“ (IgG) tyrimas. Pagrindinis jo pliusas, lyginant su kitais tokio tipo tyrimais, yra tai, kad pavyksta itin tiksliai nustatyti net ir mažiausius antikūnų kiekius kraujyje. Be to, tyrimo atsakymas pateikiamas tarptautiniu lygiu pripažintais Vienna vienetais, kurie vieninteliai leidžia nustatyti imuninę būklę pagal išsamiausią austrišką TBE vakcinacijos patirtį. Skiepų veiksmingumą galima tirti jau po kelių savaičių/mėnesių po skiepo. Nors vakcinų gamintojai rekomenduoja kartoti vakcinacijas kas 3-5 metus, turimų tyrimų duomenys nurodo, kad didžioji dalis skiepytų asmenų vis dar gamina apsauginius antikūnus ir praėjus šiam laikui. Tiriant serologiškai taip pat pavyksta nustatyti ir vakcinai ne-imlius asmenis, tad išvegiama bereikalingo pakartotinio skiepijimo.