Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:
Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406
E. paštu:
[email protected]
Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:
Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406
E. paštu:
[email protected]
Jau 1909 m. publikuotas straipsnis (1) skelbė apie kvėpavimo per burną neigiamą poveikį vaiko miego kokybei, vystymuisi ir gebėjimui susikoncentruoti. Vienas straipsnio autorių išskyrė veido bruožus, kurie būdingi vaikams, kvėpuojantiems per burną. Tokie vaikai pasižymi mažesniu apatiniu žandikauliu, neišraiškingu smakru, siauru ir aukštu gomuriu, kartais ilga ir kumpa nosimi, dažniau nei bendraamžiams gendančiais dantimis. Taip pat dėl dažno kvėpavimo per burną vaikams dažnai nustatomas lėtinis nuovargis, kurį išduoda pavargusios akys, jiems sunkiau įsisavinti naują informaciją.
Vaikų polinkį kvėpuoti per burną lemia:
Dažnai nosies užsikimšimą sukelia lėtinės alergijos, taip pat padidėję adenoidai ar tonzilės. Padidėję adenoidai dažniausia stebimi 2-7 m. vaikams, kuriems kvėpuojant per burną skatinamos išvešėti tonzilės.
Tačiau įprotį kvėpuoti per burną gali lemti ir genetiniai bei aplinkos veiksniai, tokie kaip per trumpas liežuvio pasaitėlis ar labai maža nosis. Įtakos taip pat turi ilgai užtrukęs maitinimas buteliuku, nykščio arba pirštų čiulpimas, ilgai trunkantis ir dažnas čiulptuko naudojimas, netgi dažnas persivalgymas ar per šilta aplinka. Įrodyta (2), jog vaikui per dažnai naudojant čiulptuką, net 25 proc. padidėja rizika pradėti kvėpuoti per burną.
2012 m. atliktas tyrimas (3) nustatė, jog vaikai, kurie miego metu kvėpuoja per burną, ryte atsikelia pavargę, dėl to negeba susikoncentruoti. Taip pat dėl kvėpavimo per burną miego metu vaikas gali knarkti, o dėl netaisyklingos liežuvio padėties burnoje gali atsirasti miego apnėja. Šios priežastys daro milžinišką neigiamą įtaką vaiko protiniam ir fiziniam vystymuisi.
Natūraliai ramybės būsenoje, taip pat ir miego metu, liežuvis turi būti prisispaudęs prie gomurio. Tokioje padėtyje esantis liežuvis neužkrenta ant kvėpavimo takų ir leidžia orui keliauti pro nosį į plaučius ir atgal. Be to, kai liežuvis yra prisiglaudęs prie gomurio, o lūpos – sučiauptos, burnoje ir nosyje susidaro slėgio skirtumas, dėl to pro nosį įkvėptam orui yra dar lengviau keliauti į plaučius. Gera liežuvio padėtis padeda ne tik lengviau kvėpuoti, bet tuo pačiu skatina taisyklingą viršutinio žandikaulio augimą.
Jeigu vaikas kvėpuoja per burną, jo liežuvis guli ant apatinių dantų. Tokiu atveju miego metu liežuvis užkrenta ant kvėpavimo takų juos susiaurindamas, vaikas gali pradėti knarkti, padidėja miego apnėjos rizika, trukdanti naktį gerai pailsėti; ilgainiui vystosi lėtinis nuovargis.
Kai dienos metu vaikas kvėpuoja per burną, jo liežuvis nesiliečia su gomuriu ir jo nestimuliuoja, gomurys auga į aukštį, o ne į plotį, todėl gali pritrūkti vietos taisyklingai sudygti dantims, vystosi ortodontinės problemos.
Netaisyklingą liežuvio padėtį įtakoja tie patys veiksniai kaip ir kvėpavimą per burną, šie dalykai yra labai glaudžiai susiję.
Stebėkite ir įvertinkite, ar vaikas kvėpuoja per burną, tai nesunkiai pastebima, kai vaikas yra susikoncentravęs į kokią nors veiklą, pavyzdžiui atlieka namų darbus, žiūri televizorių ar žaidžia. Taip pat reikia pastebėti kaip miego metu vaikas kvėpuoja – per burną ar pro nosį, knarkia ar ne. Jeigu dieną vaikas 40 proc. ar daugiau laiko kvėpuoja per burną, tai jau yra ženklas, jog šį įprotį būtina keisti, ieškant priežasčių. Pateikiame klausimus, kurie padės suprasti, ar vaiko kvėpavimas miego metu yra sutrikęs :
Jeigu bent į kelis šiuos klausimus atsakėte TAIP, reikėtų kreiptis pagalbos, ištyrimui. Dažnai problemos jau būna išspręstos, o netinkami įpročiai pasilikę. Pasitelkus linksmus, žaismingus ir aktyvius kvėpavimo bei liežuvio padėties koregavimo pratimus, kvėpavimo per burną įprotį galima nesunkiai pakeisti įpročiu kvėpuoti pro nosį.
Šaltiniai:
1 DeLong, G.F. Smith, John. „Habitual mouth-breathing and consequent malocclusion of the teeth.” The Dental Cosmos, 1909
2 Triana, B. E. García, A. Hibatulla Ali, I. B. G. León. “Mouth breathing and its relationships to some oral and medical conditions: physiopathological mechanisms Involved.” Revista Habanera de Ciencias Médicas 15, 2016
3 Bonuck, Karen, K. Freeman, R. D. Chervin, L. Xu. “Sleep- disordered breathing in a population-based cohort: behavioral outcomes at 4 and 7 years.” Pediatrics 129, 2012