Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:

Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406

E. paštu:
[email protected]

Naudinga informacija

Kaip kineziterapeutas gali padėti esant šlapimo nelaikymui?

Tokie kūno funkcijų sutrikimai, kaip šlapimo nelaikymas ne tik sukelia nepatogumų, bet gali pakirsti žmogaus savivertę. Nėštumo metu įvairaus laipsnio šlapimo pūslės kontrolės sutrikimai yra nereti. Be to, jie gali savaime neišsispręsti arba dar padidėti po gimdymo, priklausomai nuo kūdikio dydžio, gimdymo būdo ir trukmės bei nuo audinių būklės, buvusios prieš nėštumą. Simptomai prasideda nuo kelių lašelių šlapimo kosint, čiaudint ar šokinėjant. Šiuos simptomus reikėtų priimti kaip kūno prašymą juo pasirūpinti. Tada Jums padėsime mes, kineziterapeutai.

Žiūrint iš biomechaninės pusės, valingai šlapinantis šlaplės sfinkteriai atsipalaiduoja, o prie šlaplės esantis detruzoriaus raumuo įsitempia. Tada, kai nesišlapiname, nuo skysčio ištekėjimo saugo ypatinga šlaplės gleivinė, įtempti sfinkteriai ir detruzoriaus raumuo, kuris būna atsipalaidavęs. Taip pat dubens dugno raumenys, pilvo raumenys ir taisyklinga laikysena palaiko teisingą vidaus organų padėtį ir atlaiko intraabdominalinį spaudimą, todėl šlapimo pūslė nėra taip spaudžiama.

Galite patys įsitikinti, kaip dubens dugno raumenys įtakoja šlapinimosi procesą. Žmogus gali nors trumpam valingai nuslopinti šlapinimąsi arba pertraukti šlapinimosi procesą įtempdamas dubens dugno raumenis. Tuo tarpu pradėti šlapintis galima tik atpalaidavus dubens dugno raumenis. Todėl pagrindinė konservatyvios šlapimo nelaikymo reabilitacijos priemonė yra dubens dugno raumenų lavinimo pratimai.

Dubens dugno raumenys (kaip ir kiti žmogaus raumenys) taip pat turi geitąsias ir lėtąsias skaidulas. Lėtosios skaidulos pasižymi ištvermės savybe, kuri reikalinga stovint, vaikštant. Joms lavinti reikia atlikti ilgesnės trukmės raumenų įtempimą ir palaipsniui tą trukmę didinti. Greitosios skaidulos svarbios staigaus abdominalinio spaudimo padidėjimo atveju, jos atsakingos už dubens dugno jėgą. Šios skaidulos lavinamos atliekant kiek įmanoma daugiau stiprių raumens įtempimų per trumpą laiką.

Dubens dugno pratimus reikia atlikti įvairiose padėtyse: gulint sulenktomis kojomis, sėdint, stovint, keturiomis. Vėliau dubens dugno raumenų valingą sutraukimą mokytis atlikti įvairių pratimų metu.

Labai svarbu išmokti taisyklingai kvėpuoti, nes dubens dugno raumenys turi dirbti harmoningai su diafragma ir pilvo preso raumenimis. Taisyklinga laikysena taip pat prisideda prie šlapimo nelaikymo problemos sprendimo sėkmės dėl kelių priežasčių. Visų pirma, dubens kaulai turi būti taisyklingoje padėtyje, kad visas vidaus organų spaudimas netektų vien dubens dugno raumenims, antra – raumenims lengviau susitraukti ir atsipalaiduoti, kai dubuo geroje padėtyje. Be to, reikia lavinti įvairias dubens dugno zonas – išmokti įtempti (arba atpalaiduoti) tik priekinę dubens dugno dalį, tik užpakalinę, kairiąją, dešiniąją, be to, tai atliekant išlaikyti atpalaiduotus sėdmenų ir šlaunų raumenis.

Kineziterapijos užsiėmimo metu ne tik atliktume pratimus dubens dugno raumenims lavinti, tačiau kalbėtume ir apie laikyseną, kvėpavimą, pilvo preso raumenų taisyklingą panaudojimą judesiuose.

Įvairios treniruočių rūšys, pavyzdžiui Pilates taip pat netiesiogiai treniruoja dubens dugno raumenis. Tačiau turint aukščiau minėtų simptomų reikia padirbėti tikslingai. Pradžioje ne vienas žmogus gali pasijusti demotyvuotas, kai nežino, ar pavyko pratimą atlikti teisingai, ar dedamos pastangos duos kokių nos vaisių. Kineziterapeutas suteiks žodines instrukcijas, kaip veiksmingai atlikti pratimus ir patars, kaip įsitikinti ar pavyko atlikti pratimą, suteiks gairių savarankiškai praktikai ir tobulėjimui ir geri rezultatai tikrai aplankys!

Pora patarimų simptomų mažinimui:

  • Kuomet žmogus patiria šlapimo nelaikymo simptomų dėl padidėjusio pilvo spaudimo (kosint, čiaudint, keliant sunkų daiktą, šokinėjant), padės, jeigu prieš numatomą abdominalinį spaudimą padidinsiantį veiksmą atlikti kelis vidutinio intensyvumo dubens dugno raumenų sutraukimus.
  • Esant hiperaktyviai šlapimo pūslei, kuomet staiga kyla noras šlapintis, galima atlikti keletą stiprių dubens dugno raumenų sutraukimų, kurie gali padės nuslopinti hiperaktyvų raumenį detruzorių (pastarajam susitraukiant vyksta šlapinimosi procesas).

Literatūra: Baessler, K.; Schussler, B.; Burgio, K. L.; Moore, K. H.; Norton, P. A.; Stanton, S. L. (2008). Pelvic Floor Re-education Principles and Practice. Second Edition. London.

Parengė Jurgita Šiupšinskaitė.