Jei turite klausimų ar reikalinga platesnė informacija, prašome susisiekti šiais būdais:

Telefonu:
+370 606 03 888
+370 524 05 406

E. paštu:
[email protected]

Naudinga informacija

Kodėl svarbu lankytis pas gydytoją ginekologą?

Daugumai moterų yra sunku išsiruošti ir pasiruošti ginekologo vizitui. To priežastys gali būti įvairios: nemaloni patirtis, baimė, drąsos trūkumas, ligos ar diagnozės baimė. Tačiau nuvijus ne visada pagrįstas baimes, vizitas pas ginekologą gali užkirsti kelią daugybei moteriškų ligų ir diskomfortui.

Ruošiantis vizitui pas gydytoją specialistą, svarbu tinkamai nusiteikti ir negalvoti apie vizitą kaip apie prievolę. Kad ir koks nemalonus atrodytų pasirodymas ginekologui, tačiau tai neprilygsta sunkumams, su kuriais tenka susidurti išgirdus vieną ar kitą diagnozę.

Artėjant vizitui, svarbiausia atsipalaiduoti. Taip pat svarbu susirasti „savo“ ginekologą, pas kurį galėtumėte jaustis užtikrintai ir komfortabiliai.

Nemažai moterų į gydytoją ginekologą kreipiasi tik atsiradus tam tikriems simptomams, tačiau tai jau gali būti rimtų ligų požymiai. Net trys ketvirtadaliai ginekologinių susirgimų, tarp jų ir onkoginekologinių, pradžioje nesukelia diskomforto ar skausmo! Per vėlai diagnozuotas ligas, pvz. krūties ar gimdos kaklelio vėžį, yra itin sunku gydyti. Pagal gimdos kaklelio susirgimų ir mirčių skaičių Lietuva yra viena pirmaujančių Europos Sąjungoje. Tačiau atliekant tyrimus kas trejus – penkerius metus, ligos atvejų gali sumažėti net iki 80 proc.

Jei yra problemų ar nusiskundimų, moteris pas ginekologą gali ateiti bet kada, kitu atveju rekomenduojama apsilankyti ciklo viduryje. Higiena turėtų būti kasdienė. Jokių laboratorinių kraujo ar šlapimo tyrimų, depiliacijos prieš vizitą atlikti nebūtina. Reiktų žinoti savo paskutinių mėnesinių pradžios datą, kokia ciklo trukmė (kaip dažnai ir kiek ilgai kraujuojama, koks kraujavimo pobūdis),p risiminti savo nėštumų ir gimdymų chronologiją, apgalvoti nerimą keliančius simptomus, kokiomis ligomis sirgusi, kaip saugomasi nuo neplanuojamo nėštumo, kokius vaistus vartojate, kokiomis onkologinėmis ligomis ar kraujotakos sutrikimais sirgę artimiausi giminaičiai ir pan.

Apsilankymas pas ginekologą susideda iš trijų dalių:

  • Pokalbis (aptariama moters savijauta, mėnesinių ciklas, išskyros, skausmai, nėštumai, gimdymai, nusiskundimai);
  • Moters apžiūra ant ginekologinės kėdės (apžiūrima makšties sienelės, išskyros, gimdos kaklelis, gimda, gimdos priedai).
  • Krūtų apžiūra ir tyrimų skyrimas.

Pas ginekologą profilaktiškai siūloma lankytis ne mažiau, kaip kartą per metus. Tačiau natūralu, kad bendra Lietuvos ir viso pasaulio sveikata blogėja (daugėja rizikos veiksnių, vis ankstesni lytiniai santykiai, didesnis onkologinių ligų sergamumas), todėl reiktų nenustebti, jei ginekologas pasiūlys lankytis dažniau, ypač jei pastebėtos patologijos gimdoje, kiaušidėse, krūtyse.

Moterys turi galimybę pačios paprašyti norimų tyrimų profilaktiniam pasitikrinimui – atlikti gimdos kaklelio tepinėlio citologinį PAP tyrimą, taip pat krūtų tyrimą, vadinamą mamografija.

Paauglėms mergaitėms iki 16 m. patartina apsilankyti su mama ar artima giminaite. Rekomenduojama, kad lytinį gyvenimą gyvenanti ir 18 m. sulaukusi moteris, vieną kartą kas 1-3 metus atliktų PAP testą.

Gimdos kaklelio (PAP) tyrimas – tai pažangiausia technologija, padedanti kuo anksčiau aptikti gimdos kaklelio vėžį ir tiksliai diagnozuoti ikivėžinius pakitimus tiriant gimdos kaklelio ląsteles. Įprastinis PAP tepinėlis nuo skystųjų terpių tyrimo skiriasi mėginio paruošimo technika, rezultatyvumu ir papildomų tyrimų galimybėmis. Onkolocitologinis tepinėlis skystoje terpėje yra valstybės nekompensuojamas, brangesnis, tačiau jautresnis, t.y. šio tyrimo dėka galima lengviau pastebėti pakitimus.

Dažniausiai moterys kreipiasi dėl pakitusių išskyrų, menstruacinio ciklo sutrikimų, skausmo, nevaisingumo, tad tarp dažniausių ligų galima būtų paminėti makšties uždegimus, kiaušidžių cistas, gimdos gleivinės išvešėjimą bei polipus, miomas, endometriozę, gimdos kaklelio ikivėžinius susirgimus, krūtų mastopatiją.

Itin svarbu, jog moteris laiku kreiptųsi į gydytoją ginekologą, nes tik tokiu atveju galima užkirsti kelią rimtoms problemoms ir išvengti skausmo bei diskomforto!